Wiciokrzew - stanowisko, wymagania, pielęgnacja.
Wiciokrzewy to wspaniale kwitnące pnącza, które wykorzystuje się do obsadzania pergoli, altan oraz ścian. Świetnie sprawdzą się także na balkonie i tarasie, jednak nie należy zapominać o stabilnej podporze dla tej rośliny. Najpopularniejszy jest wiciokrzew pomorski serotina. Jak uprawiać Wiciokrzewy?
Wiciokrzew - charakterystyka
Wiciokrzew jest pnączem należącym do rodziny przewiertniowatych. Jego naturalnym środowiskiem jest Europa, w tym Polska. Zazwyczaj jego pędy osiągają od 3 do 6 metrów długości. Bardzo łatwo owijają się wkoło pni drzew oraz podpór. Wiciokrzew wytwarzana dość duże, jajowate albo eliptyczne liście. Do momentu opadnięcia, nie przebarwiają się.
Roślina ta wyróżnia się charakterystycznymi, bardzo ozdobnymi kwiatami. Są zebrane grupowo w nibygłówki, rurkowate i wydzielają delikatny zapach. Wiciokrzewy kwitną od maja do końca lata. Po okresie kwitnienia wykształcają czerwone owoce, które są przysmakiem ptaków.
Wiciokrzew - sadzenie
Rośliny należy sadzić w wykopane dołki, na dnie których warto umieścić nieco ogrodowego kompostu albo dobrze rozłożonego obornika. Sadzonki należy umieścić w dołkach około 5-10 cm głębiej, niż rosły w doniczkach. Jeżeli wiciokrzewy mają za zadanie okrywać ogrodzenie, należy sadzić je w odstępie 1 metra. Wiciokrzewy preferują chłodną glebę wokół korzeni, dlatego warto przykryć ja warstwą kory. Będzie ona stanowić zabezpieczenie przed utratą wilgoci oraz nadmiernym nagrzewaniem.
Wiciokrzew - wymagania
Rośliny te tolerują większość gleb, oprócz podsychających oraz bardzo ubogich. Najobficiej kwitną i najlepiej rosną na glebach o obojętnym odczynie, żyznych, przepuszczalnych, wilgotnych, bogatych w próchnicę, gliniastych, jednak nie podmokłych. Okazale rosną w pełnym słońcu, jednak mogą być wtedy atakowane przez mszyce. Z tego względu najbardziej uniwersalne stanowisko to półcieniste, osłonięte od słońca południowego.
Wiciokrzew - pielęgnacja
W większości przypadków wiciokrzewy nie wymagają cięcia. Wyglądają najefektowniej i najobficiej kwitną, kiedy swobodnie rosną. Aby uzyskać najbardziej okazałe rośliny, pierwsze 3 lata należy poświęcić na ich formowanie. Zaraz po posadzeniu warto przyciąć wszystkie pędy do 1/3 wysokości, dzięki czemu wytworzą silne rozgałęzienia u podstawy.
Wiciokrzew - choroby i szkodniki
Wiciokrzew atakowany może być przez mszyce. Zwykle pojawiają się w maju na szczytach pędów i najczęściej atakują rośliny, które rosną na suchych i słonecznych stanowiskach. Hamują wzrost pędów i ograniczają kwitnienie.
Wiciokrzewy zaatakować może także mącznik prawdziwy. Jest to choroba grzybowa, która objawia się występowaniem białego nalotu na liściach oraz brązowych plam, które prowadzą do zamierania liści. Środkiem zaradczym mogą być opryski grzybobójczymi preparatami.
Rośliny te stanowią wspaniała ozdobę każdego ogrodu, ale nie tylko - wiciokrzewy na balkonie zdobią i zapewniają nieco prywatności. Krzewy wiciokrzewu pomorskiego warto zakupić w sklepie internetowym, gdzie można złożyć zamówienie wygodnie i szybko.