Jabłoń

Poznaj letnie odmiany jabłoni: klucz do udanej uprawy

Niezależnie czy jesteś miłośnikiem soczystych, słodkich owoców, czy hodowcą pragnącym uczynić swój sad piękniejszym i bardziej efektownym, warto zrozumieć tajemnice, jakie kryją w sobie drzewka jabło czytaj więcej »

dąb

Czy warto posadzić dąb w ogrodzie?

Drzewa należą do podstawowych elementów każdego ogrodu. Poza tym, że stanowią ochronę przed promieniami słońca, wiatrem czy wścibskimi spojrzeniami przechodniów to mogą się również stać siedliskiem d czytaj więcej »

Wiciokrzewy

Wiciokrzew - stanowisko, wymagania, pielęgnacja.

Wiciokrzewy to wspaniale kwitnące pnącza, które wykorzystuje się do obsadzania pergoli, altan oraz ścian. Świetnie sprawdzą się także na balkonie i tarasie, jednak nie należy zapominać o stabilnej po czytaj więcej »

 

Czy warto posadzić dąb w ogrodzie?

dąb

Drzewa należą do podstawowych elementów każdego ogrodu. Poza tym, że stanowią ochronę przed promieniami słońca, wiatrem czy wścibskimi spojrzeniami przechodniów to mogą się również stać siedliskiem dla ptaków, czy innych drobnych zwierząt.

Jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków drzew wybieranych do ogrodów jest https://www.podkarpackiesady.pl/34-deby dąb. Jest on długowieczny, dzięki czemu będzie zdobił ogród przez dziesiątki lat.

Czy posadzenie dębu w ogrodzie jest dobrym pomysłem?

Dąb jest gatunkiem, który można dopasować do niemal każdego ogrodu. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele rodzajów dębów, które będą się różnić przede wszystkim rozmiarem, dlatego przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na odmianę dębu.

Dąb nie bez przyczyny stał się symbolem wytrzymałości i siły. Będzie on idealny do ozdobienia przydomowego ogrodu na wiele pokoleń, gdyż dorodne drzewo takie jak dąb właściwie pielęgnowane i zadbane może stworzyć niepowtarzalny klimat, a poza tym jego pokaźne gałęzie dadzą bardzo dużo cienia przez wiele dziesiątek lat.

Jak wybrać miejsce na posadzenie dębu i jak go pielęgnować?

Aby dąb rozrósł się do majestatycznych rozmiarów, będzie potrzebować odpowiednich warunków i właściwej opieki. Najistotniejsze będzie zapewnienie sadzonce dębu odpowiedniej ilości światła.

Należy także odpowiednio zaplanować przestrzeń, ponieważ dąb, który wyrośnie z sadzonki, będzie potrzebował dużej ilości miejsca, aby móc swobodnie się rozrosnąć. Z tego powodu nierozsądne będzie posadzenie dębu w pobliżu budynku lub ogrodzenia, gdyż z czasem rosnące drzewo może zacząć je uszkadzać.

Różne odmiany dębów będą wymagać innej opieki, gdyż ich zapotrzebowanie na wilgotność czy żyzność gleby będzie zróżnicowana. Szczególnie należy opiekować się młodymi okazami dębów, ponieważ mogą one być wyjątkowo wrażliwe na ataki szkodników i susze. W związku z tym glebę wokół dębów niedawno zasadzonych w ogrodzie warto regularnie nawozić.

Kolejną istotną zasadą dotyczącą pielęgnacji tego gatunku drzew jest ostrożność podczas przycinania jego gałęzi. Miejsca cięć należy także zabezpieczyć specjalnym środkiem.

dobry dąb

Gdzie można kupić sadzonki dębu?

Obecnie sadzonki dębu szypułkowego oraz wielu innych rodzajów drzew można z łatwością znaleźć w stacjonarnych, oraz internetowych sklepach ogrodniczych takich jak Podkarpackie Sady, w którym znajduje się wiele kategorii a między innymi specjalna podstrona poświęcona Sadzonkom Dębów.

Sklep ten posiada szeroką ofertę roślin owocowych, a także ozdobnych, wśród których znajduje się wiele gatunków dębu takich jak między innymi sadzonki dębu czerwonego czy dębu błotnego.

Podczas planowania założenia ogrodu warto brać pod uwagę kilka najistotniejszych zasad. W przypadku posadzenia dębu oprócz odpowiedniej pielęgnacji rośliny najistotniejsze będzie przede wszystkim zaplanowanie odpowiedniej ilości przestrzeni. Dzięki zwróceniu wystarczającej uwagi na odpowiednie warunki każdy może cieszyć się dębem rosnącym w przydomowym ogrodzie. Odpowiednio zadbany stworzy niepowtarzalny klimat, a także ochroni przed palącym słońcem czy nieprzyjemnym lodowatym wiatrem.

Artykuły powiązane